На глобусі і картах теплові пояси Землі обмежують уявними лініями, що мають свої назви. Холодний пояс , який міститься біля Північного полюса, обмежений Північним полярним колом , а біля Південного полюса, обмежений Південним полярним колом.
Із давніх давен люди пересуваються по Землі, ведуть каравани в пустелях, пливуть по морях, океанах, шукають підземні багатства в горах, прокладають дороги в лісах і при цьому завжди мріють повернутися туди, звідки вийшли.
Компас – це один із найвизначніших винаходів людства. Ще з глибокої давнини люди помітили властивість залізної руди, магнітного залізняку притягувати до себе залізні предмети. Дивовижною здавалася властивість намагніченої стрілки вказувати напрямок на північ. Річ у тому, що Земля має властивість магніту. У Землі, як і в магніті, розташовані два магнітні полюси. Із Північного полюса до південного йдуть невидимі силові лінії, які створюють магнітне поле. Це магнітне поле й впливає на стрілку компаса, змушуючи її вказувати напрямок Південного чи Північного полюса.
У наш час точні плани місцевості складаються за допомогою її фотографування із літака, гелікоптера або космічного супутника. Об'єкти сфотографованої місцевості зображаються як їх план або позначаються умовними знаками у масштабі. Умовні знаки плану місцевості називаються топографічними знаками. Вони є азбукою плану. Як без знання букв не можна прочитати й слова, так і без знання умовних знаків не можна дізнатися, що зображено на плані.
Перший географічний атлас надрукували в італійському місті Болоньї. Найдетальніша географічна карта Землі на 234 аркушах у масштабі 1: 250 000 була складена географами колишнього СРСР за участю кількох східноєвропейських країн. Найбільший глобус знаходиться в італійському місті Пезаро. Його діаметр становить 10 м, а важить цей гігант 30 тонн.
Учені вважають, що 200 млн. років тому на Землі Існував гігантський материк Пангея. Він знаходився у єдиному океані, ім'я якому було Тетіс. Цей давній материк розколовся на дві частини, які потім розпалися на окремі частини, що, розсуваючись, згодом набули обрисів сучасних материків. Їхній дрейф триває і досі.
Продовжувати формувати уявлення про поверхню Землі, її зображення на глобусі і карті, уміння працювати з картою і читати її; сформувати уявлення про океани Землі; продовжувати розвивати пізнавальний інтерес, уміння працювати з додатковою літературою; виховувати спостережливість, ціннісне ставлення до природи.
Порівняно із материками розміри океану величезні. Нашу планету варто було б назвати Океаном, а не Землею, оскільки один лише Тихий океан більший від площі усього суходолу. У північній півкулі планети водою охоплено понад 60 % поверхні, у Південній півкулі – понад 80 %.
Деякі антропологи стверджують, що всі ми… космічні прибульці. Ці вчені мужі вважають, що життя на Землі виникло завдяки інопланетянам. І мабуть, були вони теж не дуже схожі між собою. Цікаво, правда?